¨
www.sardican.wz.cz

Kroje a zvyklosti


image005.gif, 4,6kB
Děvče:

Na hlavě – šátek „turečák“, uvázaný na rožky, pod šátkem parádní čepec
Oblečení – dvoje rukávce, spodní škrobené, vrchní vyšívané. Na rukávcích hedvábná kordulka pestře zdobená korálky, sepnutá cípy s haklíkem. Přes záda bílý vyšívaný obojek, přichycený pod krkem bílými vyšívaný šňůrkami s plývajícími k pasu. Na kordulce rozmarýn s bílou pantlí. Kolem pasu pět bílých škrobených fěrtochů s krajkou. Vrchní červená sukně vyšívaná bílými kvítky, tzv. „pávka“. Zepředu opásaná černým vyšívaným fěrtůškem, zdobeným korálky. Kolem pasu ovinuta široká vyšívaná pantle splývající vzadu na sukni.
Boty – vysoké pod kolena, holínky vrapené, ve spodní části vyšité.

 

Chlapec:

Na hlavě – nízký černý klobůček s úzkou střeškou, zdobený tzv. housenkami a stříbrnými zvonečky z korálků. Na klobůčku je nad čelem barevná vonice se dvěma kosárky.
Oblečení – vyšívaná mušelinová košile s dírkováním se širokými rukávy, kordulka z bílého hedvábí, na zádech čtyři červené vyšívané růže, vpředu sepnutá pantlí, která splývá ke kolenům. Na kordulce připnut rozmarýn s bílou pantlí, pod krkem hedvábný růžový střapcový šátek.
Kalhoty – červené nohavice modře šňůrované, barevné vyšívané. V přední části nohavic je zasunutý bohaté vyšívaný kapesník. Kolem pasu kožený řemen zdobený mosaznými cvočky.
Boty – vysoké holínkové.

 

Nevěsta:

Na hlavě – věneček s trásněmi, zdobený rozmarýnem s bílým pantlením
Oblečení - dvoje rukávce, spodní škrobené, vrchní vyšívané. Na rukávcích hedvábná kordulka pestře zdobená korálky, sepnutá cípy s haklíkem. Přes záda bílý vyšívaný obojek, přichycený pod krkem bílými vyšívaný šňůrkami s plývajícími k pasu. Na kordulce rozmarýn s bílou pantlí. Kolem pasu pět bílých škrobených fěrtochů s krajkou. Na ně se obléká černá sukně červeně lemovaná, zdobená na spodním okraji dvěma modrými pantlemi. Zepředu je oprásaná bílým blokátovým fěrtůškem jednoduše zdobeným, dále je kolem pasu ovinuta široká vyšívaná pantle splývající dozadu. Na levé straně při pasu bíle vyšívaná plachetka s kocůrovým vyšíváním, podložená růžovým tibeťákem. Touto plachetkou bývalo ovinuté narozené dítě.
Boty – vysoké pod kolena, holínky vrapené, ve spodní části vyšité.

 

Ženich:

Na hlavě – nízký černý klobůček s úzkou střeškou, zdobený tzv. housenkami a stříbrnými zvonečky z korálků.Na klobůčku je nad čelem je vonice skládaná z bílých pantliček, zvaná píro.
Oblečení – vyšívaná mušelinová košile s dírkováním se širokými rukávy, kordulka z bílého hedvábí, na zádech čtyři červené vyšívané růže, vpředu sepnutá pantlí, která splývá ke kolenům. Na kordulce připnut rozmarýn s bílou pantlí, pod krkem hedvábný růžový střapcový šátek.
Kalhoty – červené nohavice modře šňůrované, barevné vyšívané. V přední části nohavic je zasunutý bohaté vyšívaný kapesník. Kolem pasu kožený řemen zdobený mosaznými cvočky.
Boty – vysoké holínkové.

 

Starší drůžka:

Starší drůžka má na rozdíl od nevěsty pentlení na hlavě růžové místo bílého, u pasu nemá bílou plachetku a místo černé sukně má sukni – plyšku.

 

Starší mládenec:

Kroj je stejný jako u ženicha, klobouk není zdoben.

Kmotřenka:

Oblečení - stejné jako u nevěsty, nemá však u pasu plachetku, na hlavě má uvázaná velký tibetový střapcový šátek, pod šátkem parádní čepec. Typickým znakem kmotřenky je hrnec – nosák, ve kterém nosívala mladé mamince do kůta uvařenou slepici s polévkou.

 

Kmocháček:

Oblečení – tmavý látkový oblek, tzv. plůzňa a gatě, bílá košile s vyšíváním, kolem krku černý štřapcový šátek. Na hlavě černý klobouk na tři facky.

 

Svatební výslužka:

Výslužka je svatební dar, který dávala při svatbě starší družička nevěstě. Jedná se o stromek zhotovený z dřevěné konstrukce s dřevěnými tyčkami jako vánoční stromek, tzv. kostrbica. Na ten se navěsí ozdobné cukroví z perníku – kuřátka, ovečky, srdce, hodinky, panny-mimina.Větší určené figury mají přesné místo určení na výslužce. Na vrcholu výslužky je velký perníkový kohout, který má do ocasu zapíchnutý rozmarýn, dva kosárky a umístěny dvě pentle. Pod ním jsou střídavě umístěna dvě velká srdce a větší panny-mimina. Pod srdce se umístí kolíbky, pod panny se umístí dvě větší ovečky. Ostatní drobné cukroví se rozmístí po celé výslužce. Dole na podstavci jsou umístěny menší ovečky. Po svatebním obřadu se v domě u nevěsty sladkosti rozdávaly. Kohouta dostal starší mládenec, kolíbky kmotři, srdce svatební rodiče, panny nevěsta a starší drůžka, dvě větší ovečky svědci. Menší ovečka byla vždy do rodiny jedna. Svatebčané pak dávali za dar z výslužky na talíř nějaké peníze pro nevěstu.

 

Zimní kroj mladé dívky nebo mladé vdané ženy

Dívka má škrobené fěrtochy, černá sukně červeně lemovaná, zdobená na spodním okraji dvěma modrými pantlemi, zepředu je oprásaná bílým blokátovým fěrtůškem jednoduše zdobeným, vysoké vrapené vyšívané boty. Místo zdobených rukávců má oblečený kožich, na hlavě bílý střapcový šátek.

 

Zimní kroj chlapecký

Chlapec je oblečený v parádním šardickém kroji, vrchní oblečení je kožich, na hlavě beranice.

 

Zimní kroj mužský

Oblečení – tmavý látkový oblek, tzv. plůzňa a gatě, bílá košile s vyšíváním, kolem krku černý štřapcový šátek.Na hlavě černý klobouk na tři facky. Vrchním oblečením je halena z hrubého sukna.

 

Zimní kroj ženský

Žena je oblečena ve stejnokroji, jupka i kanafasky jsou stejné barvy z lepší látky, jupka je zdobena krajkou, ve spodní části je našit kanýr ze stejné látky. Pod sukní 2-3 fěrtochy, škrobené na měkko, na hlavě parádní čepec a bílá vyšívaná šatkaNa nohou vysoké boty po kolena, holínky vrapené, ve spodní části vyšívané. Tento sváteční stejnokroj nosí vdané ženy celoročně, v zimě se navíc uvazuje vlňák.

 

tyto stranky vyrobil Miroslav Tihlařík